Wspólnoty

Braterstwo chorych

Chrześcijańskie Braterstwo Osób Chorych i Niepełnosprawnych jest ewangelizacyjnym ruchem chorych. Zostało założonewe Francji przez ks. Henri François po II wojnie światowej. Statuty Międzynarodowego Braterstwa zostały zatwierdzone przez Stolicę Apostolską w 1995 r. W Polsce istnieje od 1989 roku a jego założycielką jest Stanisława Grochal. Celem Braterstwa jest apostolskie uaktywnienie osób chorych, ich integracja ze środowiskiem, wzięcie przez osoby niepełnosprawne odpowiedzialności za siebie i za swoje życie, a także wyjście do innych osób niepełnosprawnych, by zanieść im Chrystusa. Braterstwo stara się pomóc chorym odkryć prawdę Ewangelii.
Cechy charakterystyczne tej wspólnoty:

• ruch ten tworzą sami chorzy, to jest ich wspólnota (a nie opiekunów, pomocników, itp.);
  • celem jest wszechstronny rozwój, maksymalne wykorzystanie swoich możliwości;
  • szczególnie akcentowany jest tu rozwój duchowy i religijny (dlatego przy tych wspólnotach są
    kapelani);
  • zadaniem jest otwarcie się na innych chorych, nawiązywanie kontaktów, wzajemna pomoc,
    tworzenie przyjaźni.
    Co robimy?
  • spotykamy się w grupach, by być razem i wzajemnie sobie pomagać;
  • staramy się rozwijać na spotkaniach formacyjnych;
  • włączamy się w pracę innych wspólnot;
  • organizujemy dwutygodniowe wakacyjne wczaso – rekolekcje oraz jednodniowe pielgrzymki;
  • organizujemy większe spotkania np. z okazji Bożego Narodzenia (spotkanie opłatkowe), mszy
    prymicyjnych, a także dni skupienia w Wielkim Poście i Adwencie.

W naszej parafii spotkania regularnie odbywają się raz na miesiąc w środy w budynku Usług Socjalnych koło szkoły. Spotkania są zapowiadane w ogłoszeniach parafialnych. Wszystkich chorych zapraszamy na spotkanie, a nawet do włączenia się na stałe do Braterstwa Chorych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.braterstwochorych.pl