Chrzest

Sakramentu Chrztu udzielamy w naszej parafii w II niedzielę każdego miesiąca na uroczystej Mszy św. o godz. 11:00. Jeśli ktoś z poważnych przyczyn nie może ochrzcić dziecka w tym terminie ustalamy inny termin, dogodny dla rodziny. W takim wypadku chrzest będzie poza Mszą świętą.

Aby ochrzcić dziecko należy zgłosić się do kancelarii parafialnej przynajmniej 2 tygodnie przed chrztem.

Potrzebne dokumenty:

• Akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego
  • Podstawowe dane rodziców np. na podstawie dowodu osobistego
  • Akt zawarcia ślubu kościelnego (jeśli był poza naszą parafią) lub dokument z USC w wypadku związku cywilnego
  • Zaświadczenie dla rodziców chrzestnych (tylko dla tych spoza naszej parafii, te zaświadczenia można dostarczyć w dzień chrztu)

Katecheza przedchrzcielna dla rodziców i chrzestnych jest w środę przed II niedzielą miesiąca, po Mszy św. wieczornej w kancelarii parafialnej. Jeśli ktoś chce uzyskać w naszej parafii zaświadczenie, że może być ojcem lub matką chrzestną może je uzyskać po zaliczeniu udziału w katechezie przedchrzcielnej.

Wymagania stawiane rodzicom chrzestnym:

• Są wierzącymi i praktykującymi katolikami
  • Przyjęli sakrament bierzmowania
  • Mogą otrzymać sakramentalne rozgrzeszenie (czyli nie żyją w związku niesakramentalnym lub w konkubinacie, nie ciąży na nich kara kościelna)
  • Osoby spoza naszej parafii dostarczają zaświadczenie ze swojej parafii, że mogą pełnić role rodziców chrzestnych

Dziecko powinno mieć przynajmniej jednego chrzestnego.

Rodzice (jeśli są małżeństwem sakramentalnym) i chrzestni przed uroczystością chrztu swojego dziecka powinni przystąpić do sakramentu pokuty i do komunii św. w czasie uroczystości chrzcielnej.