mar 24 2024

Niedziela Palmowa

1 Rozpoczynamy Wielki Tydzień. Dziś Niedziela Palmowa – wspomnienie uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Na każdej Mszy św. poświęcimy palmy. Mszę św. o godz. 11.00 rozpoczniemy procesją wokół kościoła. Po Mszy św. będzie konkurs palm w dwóch kategoriach: na najładniejszą i najwyższą palmę. Są przewidziane nagrody. Bardzo dziękuję Kołu Gospodyń Wiejskich za ufundowanie części nagród. O 15.00 Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.

2 Zachęcamy do spowiedzi świętej przed świętami. Spowiadamy pół godziny przed każdą Mszą świętą. A Wielką środę od godz. 16.00.

3 W Wielki Czwartek nie będzie Mszy św. porannej. O godz. 18.00 rozpoczniemy uroczystą Mszę św. Wieczerzy Pańskiej. Po Mszy przeniesiemy Najświętszy Sakrament do ciemnicy gdzie będzie adoracja, która potrwa do 22.00. Na godz. 21.00 na adorację zapraszamy młodzież naszej parafii. Adoracja w oparciu o teksty tegorocznej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej będzie o tym jak kształtować swoje życie, o wymaganiu od siebie i przezwyciężaniu przeciętności.

4 Wielki Piątek – dzień śmierci Jezusa. Wten dzień Kościół nie sprawuje Ofiary Eucharystycznej. Katolików obowiązuje post ścisły czyli wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i ograniczenie się do tylko trzech posiłków dwóch lekkich i jednego do syta. Post ścisły obowiązuje do 18 do 60 roku życia. Osoby, które ze względów zdrowotnych (np. cukrzyca) nie mogą zachować postu w takiej formule powinny spełnić inne uczynki pokutne do których należy oprócz postu modlitwa i jałmużna. Od godz. 7.00 będzie otwarty kościół. Zapraszamy do nawiedzenia świątyni i cichej adoracji. O godz. 11.00 będzie adoracja dla dzieci ze szkoły podstawowej. O godz. 15.00 odprawimy wspólnie Drogę Krzyżową. O godz. 18.00 Rozpocznie się Liturgia Wielkiego Piątku, na którą składa się: liturgia słowa, adoracja krzyża, komunia św. i przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Następnie rozpocznie się adoracja Jezusa w grobie, która potrwa przez całą noc. Zaraz po zakończenie uroczystej Liturgii odśpiewamy trzy części Gorzkich Żalów. Na nocną adorację zapraszamy mieszkańców według stałego porządku. Modląc się przy grobie naszego Zbawiciela dajmy sobie też chwilę na modlitwę w ciszy. Bardzo proszę strażaków o honorową wartę przy grobie Pańskim.

5 W Wielką Sobotę przez cały dzień aż do wieczornej Liturgii trwa adoracja Pana Jezusa w grobie Pańskim. Święcenia pokarmów będą od 9.00 do 13.00 co pół godziny. Jeśli pogoda pozwoli będziemy święcić przed kościołem, a do Kościoła zapraszamy na modlitwę. O godz. 13.00 będzie święcenie pokarmów na Wierciakowie koło Zielonego Domku. Liturgię Paschalną rozpoczniemy o godz. 19.00. Na tę liturgię prosimy przynieść świece. Liturgia rozpocznie się przed kościołem poświęceniem ognia i zapaleniem Paschału. W czasie tej uroczystości wysłuchamy orędzia paschalnego, historii zbawienia w liturgii słowa i odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. Po Mszy św. wyruszymy na procesje rezurekcyjną ogłaszającą zmartwychwstanie Chrystusa.  Bardzo proszę o jak najliczniejsze zabranie feretronów i sztandarów.

6 W Wielkanoc i Poniedziałek wielkanocny Msze św. jak w każdą niedzielę.

7 Jak to jest w zwyczaju naszej parafii od Wielkanocy aż do końca września Msze św. wieczorne będą w niedzielę o godz. 17.00, a w tygodniu o godz. 18.00.

8 W tych najważniejszych dla chrześcijan dniach znajdźmy czas na modlitwę, nawiedzenie kościoła. Spróbujmy się trochę wyciszyć i nie dajmy się porwać szaleństwu sprzątania, zakupów i przygotowań. Oczywiście trzeba wiele rzeczy zrobić, aby przygotować święta ale niech to będzie przede wszystkim czas spotkania z Bogiem i swoimi bliskimi.

9 W minionym tygodniu z naszej parafii do wieczności odszedł śp. Edward Staszczyński, którego pogrzeb będzie w poniedziałek. Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie…