Artykuły

Duchowość w sieci

28 marca 2020

WSPÓLNOTA W SIECI

Jak nigdy dotąd Internet stał się przestrzenią wypełnioną Bożymi treściami. Warto korzystać z różnych propozycji modlitewnych, by trwać we wspólnocie i jak najlepiej przygotować się do przeżycia Świąt Wielkanocnych.

 

Osoby duchowne oraz świeckie tworzą niesamowite okazje do umacniania wiary i wspierania się w tym trudnym czasie. Puste świątynie to smutny widok, jednak najważniejsze jest to, że codziennie sprawowana jest w nich Najświętsza Ofiara, w której wierni uczestniczą poprzez medialne transmisje na żywo. Wiele parafii naszej archidiecezji prowadzi transmisje Mszy św. oraz innych nabożeństw za pośrednictwem Facebooka lub serwisu YouTube. Również rekolekcje wielkopostne przyjmują formę internetowych nauk dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Parafialne rekolekcje online od 29 marca do 1 kwietnia będzie głosił ks. Marcin Jakubiak. Ich tematem będą obchody Triduum Paschalnego, które w tym roku będziemy przeżywać w domach.

Rekolekcje online „Dla głodnych”, głoszone przez ks. dr. Wojciecha Węgrzyniaka w dniach 29 marca – 2 kwietnia, będą dotyczyć Eucharystii.

Ks. dr hab. Andrzej Muszala na kanale „Pustelnia na Potrójnej” od 27 marca prowadzi rekolekcje przeznaczone dla pracowników służby zdrowia, ale każdy znajdzie w nich coś dla siebie.

Na kanale „Figowiec” ks. Bartosz Zaborowski oraz ks. Zbigniew Kryjomski dzielą się naukami rekolekcyjnymi, homiliami oraz kazaniami pasyjnymi.

„Zatorskie Dialogi” to codzienne rozważania oraz homilie przygotowywane przez księży z parafii śś. Wojciecha i Jerzego w Zatorze.

Krakowscy dominikanie przygotowali „Katechezy na czas epidemii”, które udostępniane są na ich kanale. Trzy razy w tygodniu: w poniedziałki, środy i soboty bracia, wykładowcy Kolegium Filozoficzno-Teologicznego i duszpasterze klasztoru odpowiadają na pytania czasu epidemii.

Franciszkanie zapraszają na czuwanie online, które odbędzie się 29 marca o godz. 20:30. Składa się na nie m.in. różaniec, uwielbienie i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Wspólnota „Głos na Pustyni” organizuje „Akcję #wielkamoc”, czyli wspólną modlitwę połączoną z działaniem. Każdego dnia aż do Wielkanocy uczestnicy podejmują modlitwę w konkretnych intencjach oraz włączają się w inicjatywy wspierające osoby lub obszary otaczane modlitwą, np. szycie maseczek czy wpieranie akcji „Posiłek dla Lekarza”.

Członkowie Grup Apostolskich stworzyli grupę „Grupa Apostolska ONLINE”, by być w stałym kontakcie, wspominać i dzielić się dobrymi treściami.

Natomiast młodzi z Ruchu Światło-Życie nie zawiesili formacji – spotkania odbywają się w formie wideokonferencji.

W dalszym ciągu trwa akcja Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej #mimoDrzwiZamknietych. Modlitewny rozkład dnia dostępny jest TUTAJ.

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej